Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny superkomputer w Polsce. Superszybkość i supermoce obliczeniowe dla naukowców i administracji

Grzegorz Gajda
Grzegorz Gajda
Podczas kongresu naukowego Futurist of The Year, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika dr Piotr Turek poinformował o inicjatywie wyposażenia uczelni w superszybki komputer. To doskonała wiadomość dla wszystkich przedstawicieli świata nauki.

- Ogłosiliśmy konsultacje społeczne, zamierzamy kupić superszybki komputer i utworzyć nowoczesną pracownię komputerową, dostępną dla studentów, doktorantów i naukowców naszej uczelni - mówi doktor Piotr Turek.

Rektor nazwał ten projekt spełnieniem oczekiwań kolegiów uczelnianych w zakresie dostępu do mocy obliczeniowych i spełnienia kryteriów dla sztucznej inteligencji. Inicjatywa ma szczególne znaczenie dla wsparcia nowatorskich projektów badawczych w astronomii, naukach przyrodniczych, ekonomicznych, medycynie, czy zastosowaniu sztucznej inteligencji do badań naukowych.

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika poszerza ofertę dla naukowców w obszarze wsparcia innowacji i badań naukowych i ogłasza rozpoczęcie szeroko zakrojonych konsultacji wstępnych dotyczących planowanej dostawy, instalacji i konfiguracji superkomputera wraz z wyposażeniem superpracowni dla Kolegiów Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

SGMK jest zaangażowana w poszukiwanie rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania współczesnego świata. Dzięki swoim mocom obliczeniowym superkomputer umożliwi analizę ogromnych ilości danych, będzie to zatem inwestycja, która pomoże w umocnieniu pozycji ośrodka akademickiego oferującego naukowcom i studentom dostęp do najnowszych technologii.

Superkomputer SGMK, będzie integralną częścią krajowego zasobu obliczeniowego polskich ośrodków akademickich i będzie wykorzystany w projektach badawczych naukowców Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, także współrealizowanych z innymi krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi będzie więc służyć szeroko rozumianym: nauce i społeczeństwu.

Uczelnia zaprasza wszystkich przedstawicieli świata nauki zainteresowanych współpracą do udziału w konsultacjach.

Superkomputery w Polsce
Kraken - uruchomiony w 2023 roku superkomputer stanowiący część Centrum Informatycznego TASK Politechniki Gdańskiej. Jego planowana moc obliczeniowa ma osiągnąć 13,6 PFlops, co spowoduje, że może znaleźć się w top 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie oraz być najszybszym superkomputerem w Polsce.

Athena to dotychczas najszybszy superkomputer w Polsce – nie uwzględniając nowo uruchomionego Krakena, który najprawdopodobniej osiągnie dwukrotnie większą moc obliczeniową. Athena, w listopadzie 2023, zajęła 155 miejsce na liście TOP500 superkomputerów na świecie, posiadając teoretyczną moc obliczeniową 7.71 PFlops. Uruchomiona w 2021 przez Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH posiada w swojej konfiguracji 48 serwerów z procesorami AMD EPYC i 1 TB pamięci RAM (w sumie 6144 rdzenie obliczeniowe CPU) oraz 384 karty GPGPU NVIDIA A100.9 Wykorzystywana jest w różnych symulacjach, zagadnieniach AI oraz w badaniach z zakresu fizyki, chemii, biologii i medycyny.

Altair - superkomputer w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym afiliowanym przy instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Uzyskał zmierzoną moc obliczeniową 3.53 PFlops, a teoretyczną 5.88 PFLops. Superkomputer posiada 63 360 rdzeni, procesory Xeon Platinum 8268 24C 2.9GHz w technologii Intel Cascade lake, a używanym systemem operacyjnym jest CentOS.

Helios - to superkomputer Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH. Zmierzona wartość Rmax dla Heliosa wyniosła 2.89 PFlops, a teoretyczna 3.58 PFlops. Maszyna używa procesorów generacji AMD Zen-4 (Genoa) i korzysta z systemu operacyjnego z rodziny Linuks o nazwie HPE Cray OS. Helios powstał jako wynik prac w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Zbudowany został w oparciu o platformę HPE Cray EX4000. Helios będzie dostępny w pierwszej połowie 2024 po zakończeniu instalacji i testów, dla naukowców oraz dla administracji publicznej. Ma wspierać rozwój i przyspieszenie wprowadzania nowych technologii na rynek.

Ares - to superkomputer w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Zbudowany jest z serwerów obliczeniowych z procesorami Xeon Platinum, podzielonych na trzy grupy: 532 serwery, każdy wyposażony w 192 GB pamięci RAM, 256 serwerów, każdy posiadający 384 GB pamięci RAM i 9 serwerów, każdy posiadający 8 kart NVIDIA Tesla V100. Ares posiada zmierzoną wartość Rmax na poziomie 2.34 PFlops, a teoretyczną Rpeak na poziomie 3.51 PFlops. Od 2021 widnieje na światowej liście Top500.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kolejny superkomputer w Polsce. Superszybkość i supermoce obliczeniowe dla naukowców i administracji - Strefa Biznesu

Wróć na krzepice.naszemiasto.pl Nasze Miasto